Skip links

Wsparcie inwestycyjne na terenie subregionu wałbrzyskiego

Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji

W poprzednim artykule dotyczącym wsparcia MŚP na rzecz transformacji w województwie śląskim, wspominaliśmy o Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Dla tych, którym nie udało się zapoznać z naszym poprzednim artykułem, przypominamy, że jest to nowy instrument finansowy w ramach polityki spójności, który ma służyć zapewnieniu wsparcia obszarom borykającym się z poważnymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi wynikającymi z transformacji w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Fundusz ma więc za zadnie ułatwienie wdrażania Europejskiego Zielonego Ładu, który z kolei ma zapewnić osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 r.

Jakie dokładnie obszary wchodzą w zakres Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji?

Wśród obszarów, borykających się z wyzwaniami społeczno-gospodarczymi, które mają podlegać sprawiedliwej transformacji, znajdują się:

– podregiony: katowicki, sosnowiecki, tyski, bytomski, gliwicki, rybnicki i bielski na terenie województwa śląskiego

– miasto Konin oraz powiaty: koniński, kolski, słupecki i turecki, na terenie województwa wielkopolskiego

– powiaty: wadowicki, oświęcimski, olkuski i chrzanowski na terenie Małopolski Zachodniej.

– obszar górniczo-energetyczny w okręgu piotrkowsko-bełchatowskim na terenie województwa łódzkiego.

– subregion wałbrzyski na terenie Dolnego Śląska.

Konkurs w ramach Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w województwie dolnośląskim (9.4 Inwestycje w MŚP)

W dzisiejszym artykule skupimy się na możliwościach finansowania projektów w ramach FST na terenie województwa dolnośląskiego. Już w tym roku, 31 maja, ogłoszony zostanie konkurs o nazwie 9.4 Inwestycje w MŚP.

Do kogo skierowane będzie wsparcie w ramach konkursu?

W naborze wziąć będą mogli mikro, mali i średni przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego i usługowego, zlokalizowani na obszarze subregionu wałbrzyskiego. Obszar ten obejmuje: powiat wałbrzyski, powiat świdnicki, powiat dzierżoniowski, powiat ząbkowicki i powiat kłodzki.

Jakie działania będą mogły zostać dofinansowane?

W odróżnieniu od większości krajowych i regionalnych programów dotacyjnych, w ramach FST, tak więc i konkursu 9.4, dotacje będą dostępne dla projektów inwestycyjnych bez wymogu wdrożenia innowacji. Wsparcie będzie miało na celu rozbudowę (dywersyfikację czy unowocześnienie) przedsiębiorstwa oraz zwiększenia jego konkurencyjności. Wspierane będą również inwestycje związane z obszarem zrównoważonej turystyki. Finansowaniu podlegać będą takie wydatki jak zakup maszyn, urządzeń czy własności intelektualnej.

Dodatkowe warunki na ten moment są cztery:

  1. Wsparcie będzie musiało zostać powiązane z celami procesu transformacji subregionu, takimi jak: inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska czy wspieranie innowacji przemysłowych.
  2. Należało będzie utworzyć przynajmniej jedno miejsce pracy we wspartym przedsiębiorstwie.
  3. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych będzie musiała wynieść 850 tysięcy złotych.

Maksymalna wartość kosztów kwalifikowanych to 40 milionów złotych.

Jeśli Państwa firma zlokalizowana jest na terenie subregionu wałbrzyskiego i posiadacie pomysł na transformację działalności swojego przedsiębiorstwa, z chęcią odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania i wspomożemy Was w sporządzeniu dokumentacji o dofinansowanie. Pamiętajcie, że aby przygotować dobrze wniosek o dofinansowanie niezbędny jest odpowiedni wymiar czasowy, nie warto robić tego na ostatnią chwilę. Sam nabór wniosków o dofinansowanie potrwa od 5 lipca do 4 sierpnia 2023 r.

Po więcej szczegółów zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami pod numerem telefonu: 573 454 379 lub adresem e-mail: info@elpartners.pl.

Jeśli natomiast szukają Państwo najkorzystniejszych, innych dostępnych linii finansowania na realizację innowacyjnych przedsięwzięć, polecamy zapoznać się z listą aktualnych konkursów na dotacje unijne.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Zespół Elpartners 

573 454 379