Aktualne konkursy na dotacje europejskie
Dotacje unijne przyznawane są najczęściej na zasadach konkursów: krajowych lub regionalnych. Poszczególne konkursy europejskie organizowane są według ustalonego harmonogramu naboru wniosków, a terminy na złożenie aplikacji konkursowej są zwykle dość krótkie. W celu zmaksymalizowania szans firmy na pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania z Unii Europejskiej warto więc na bieżąco śledzić ogłaszane i zapowiadane konkursy na dotacje. W Elpartners uważnie monitorujemy pojawiające się programy operacyjne i prowadzimy profesjonalne konsultacje w zakresie planowanych w niedalekiej przyszłości programów dotacyjnych. Dla naszych Partnerów zajmujemy się aktywnym poszukiwaniem najkorzystniejszych możliwości dofinansowania dostosowanych do obranej ścieżki rozwoju ich biznesu. Poniżej przedstawiamy aktualne, warte uwagi konkursy na dotacje europejskie, w których skutecznym pozyskaniu mogą wesprzeć Państwa nasi doświadczeni eksperci.
Program grantowy Robogrant – warunki konkursu
Celem programu Robogrant jest dofinansowanie dla mikro, małych i średnich firm reprezentujących branżę meblarską na robotyzację produkcji, która ma w konsekwencji sprzyjać szybszej transformacji technologicznej oraz sukcesywnemu zwiększaniu konkurencyjności tych przedsiębiorstw. O wsparcie finansowane w ramach tego konkursu europejskiego mogą ubiegać się zatem wszystkie firmy z sektora MŚP zajmujące się produkcją mebli, które działają na terenie całej Polski.
Poszczególne przedsiębiorstwa produkcyjne mają szansę wnioskować o dofinansowanie sięgające maksymalnej kwoty 850 tys. złotych na wydatki bezpośrednio związane z robotyzacją i automatyzacją produkcji. W prognozowane koszty kwalifikowane będą mogły wejść m.in.:
- koszty zakupu robotów przemysłowych i manipulatorów, a także urządzeń peryferyjnych, które są wymagane do prawidłowego funkcjonowania tychże robotów;
- koszty związane z oprogramowaniem do zarządzania i monitorowania pracy robotów przemysłowych;
- koszty przeprowadzenia niezbędnych szkoleń dla pracowników.
Co istotne, program Robogrant może być świetnym uzupełnieniem ulgi na robotyzację, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku. Ten rodzaj preferencji podatkowej umożliwia dodatkowe odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów uzyskania przychodu, które przedsiębiorstwo poniosło w danym roku podatkowym na robotyzację. Ulga ta pozwala zatem odliczyć wydatki związane m.in. z zakupem nowych maszyn, oprogramowania, szkoleń dla pracowników, a także koszty wynikające z poniesionych opłat leasingowych.
Z uwagi na wspomniany fakt, że ulga na robotyzację to wciąż dość nowy instrument fiskalny w polskim prawie podatkowym, rozważając możliwość skorzystania z tej preferencji, warto skorzystać ze wsparcia doświadczonych specjalistów. Jako Elpartners oferujemy kompleksową obsługę konkursów europejskich i zajmujemy się również procesem prowadzącym do uzyskania preferencji podatkowych takich jak ulga na robotyzację.
Konkurs XIII.1 REACT-EU
Konkurs jest adresowany do firm działających na terenie województwa łódzkiego, które przeżywają kryzys związany z pandemią koronawirusa. Celem programu jest odbudowa i wzmocnienie odporności przedsiębiorstw należących do sektora MŚP, a także zwiększenie ich konkurencyjności, co ma realizować się przede wszystkim poprzez działania inwestycyjne związane z transformacją cyfrową i ekologiczną.
Istotnym warunkiem uczestnictwa w tym konkursie europejskim jest rozpoczęcie działalności gospodarczej nie później niż 1 stycznia 2019 roku, a także wykazanie spadku obrotów o co najmniej 15% odnotowanego w okresie: 1 stycznia–31 grudnia 2021 roku w stosunku do 1 stycznia–31 grudnia 2019 roku. Sam czas realizacji projektu przewidziany jest natomiast do 30 września 2023 roku, a budżet zaplanowany na to przedsięwzięcie wynosi niespełna 44 milionów złotych. Po więcej szczegółowych informacji na temat konkursu zapraszamy do lektury naszego artykułu.
Konkurs IMPULS
Projekt europejski „IMPULS – obudowa potencjału pomorskich przedsiębiorstw” jest organizowany przez Agencję Rozwoju Pomorza, a jego nadrzędnym celem jest wsparcie finansowe dla firm z branży czasu wolnego (np. ośrodki wczasowe, hotele, pensjonaty, lokale gastronomiczne, organizatorzy turystyki, przewodnicy, muzea, punkty informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego itp.). W ramach tego konkursu na dotacje przedsiębiorcy z tego sektora będę mogli pozyskać granty na:
- koszty inwestycji w nowe aktywa trwałe, a także koszty instalacji nabytych środków trwałych (jeśli zostały ujęte w wartości początkowej środka trwałego);
- koszty nabycia wartości niematerialnych i prawnych, pod warunkiem że będą stanowić rozwiązania ogólnodostępne i będą używane wyłącznie w przedsiębiorstwie wnioskującym o wsparcie finansowe, będą podlegać amortyzacji, a także zostaną nabyte na warunkach rynkowych od osób trzecich i zostaną włączone do aktywów firmy, pozostając związane z projektem na okres minimum 3 lat.
Wnioski o udzielenie grantu należy wysyłać w wersji papierowej w terminie od 15.07.2022 roku do 21.07.2022 roku.
Nadchodzące konkursy europejskie – postaw na profesjonalistów
Konkursy na dotacje unijne są organizowane w ściśle ustalonych terminach i na precyzyjnie ustanowionych zasadach. Chcąc ubiegać się o dofinansowanie w ramach wybranego programu operacyjnego, należy więc odpowiednio się przygotować – najlepiej zasięgnąć porady u wykwalifikowanych specjalistów, których wiedza i doświadczenie znacząco zwiększą szanse przedsiębiorstwa na pozyskanie pożądanego wsparcia finansowego z UE. Eksperci z Elpartners nie tylko zweryfikują Państwa pomysł, ocenią możliwość otrzymania dotacji i zaplanują koncepcję projektu, ale również zajmą się wszelkimi formalnościami: począwszy od sporządzenia wniosku o dofinansowanie i wymaganej dokumentacji, aż po stworzenie budżetu projektu i wsparcie podczas rozliczania przedsięwzięcia.