WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE: 1.11 Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0.

1.11 Rozwój MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0., Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027  Data naboru: 29.12.2023 r. - 04.04.2024 r. Maks. wartość wydatków kwalifikowanych: nie określono. Dla kogo: przedsiębiorstwa. Opis: konkurs dotyczy rozwoju MŚP w obszarze cyfryzacji i Przemysłu 4.0.

WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE: 1.12 Wdrażanie innowacji

1.12 Wdrażanie innowacji, Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027  Data naboru: luty 2024 r. - kwiecień 2024 r. Maks. wartość wydatków kwalifikowanych: nie określono. Dla kogo: przedsiębiorstwa. Opis: konkurs dotyczy wdrażania innowacji.

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE: 9.4 Inwestycje w MŚP

9.4 Inwestycje w MŚP, Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 Data naboru: 08.02.2024 r. – 26.04.2024 r. Min. wartość kosztów kwalifikowanych: 100 tys. PLN. Maks. wartość projektu: 867,1 tys. PLN. Dla kogo: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu subregionu wałbrzyskiego, w zakres którego wchodzą powiaty: dzierżoniowski, kłodzki, świdnicki, wałbrzyski, ząbkowicki oraz miasto Wałbrzych. Opis:...

WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE: 1.2 Projekty B+R przedsiębiorstw

1.2 Projekty B+R przedsiębiorstw, Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 Data naboru: 15.02.2024 r. – 22.04.2024 r. Min. wartość wydatków kwalifikowanych: 100 tys. PLN. Maks. wartość wydatków kwalifikowanych: 10 mln PLN. Dla kogo: mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, mid-caps, small mid-caps. Opis: Dofinansowanie na projekty badawczo-rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa. Jako fakultatywny element projektu można...

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE: 1.8 Innowacje cyfrowe w MŚP

1.8 Innowacje cyfrowe w MŚP, Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego 2021-2027 Data naboru: 4 kwietnia 2024 r. – 15 maja 2024 r. Min. wartość dofinansowania: 500 tys. PLN. Dla kogo: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Opis: Wsparcie będzie udzielane mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom na wdrożenie innowacyjnych co najmniej w skali województwa śląskiego innowacji technologicznych...

CAŁA POLSKA: 2.25. Promocja marki innowacyjnych MŚP FENG 2021-2027

2.25 Promocja marki innowacyjnych MŚP FENG 2021-2027 Data naboru: 16.04.2024 r. – 21.05.2024 r. Maks. kwota dofinansowania: nie określono. Dla kogo: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa Opis: Przedmiotem dofinansowania jest internacjonalizacja produktów, które wytwarzane są pod własną marka produktową. Wsparcie uzyskają projekty przedsiębiorców posiadających znaczący potencjał eksportowy na rynkach międzynarodowych, przewidujące udział w wydarzeniach targowych...

CAŁA POLSKA: 3.1 Kredyt Ekologiczny FENG 2021-2027

3.1 Kredyt ekologiczny, Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 Data naboru: 25.04.2024 r. – 25.07.2024 r. Maks. wartość wydatków kwalifikowanych: nie określono. Dla kogo: mikro, małe, średnie przedsiębiorstwa, small i midcaps. Opis: O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący zrealizować inwestycje wspierające efektywność energetyczną przedsiębiorstwa polegającą na modernizacji dotychczasowej infrastruktury w celu zwiększenia energooszczędności...



Aktualne konkursy - co warto wiedzieć?

Konkursy na dotacje europejskie

Dotacje unijne przyznawane są najczęściej na zasadach konkursów: krajowych lub regionalnych. Poszczególne konkursy europejskie organizowane są według ustalonego harmonogramu naboru wniosków, a terminy na złożenie aplikacji konkursowej są zwykle dość krótkie. W celu zmaksymalizowania szans firmy na pozyskanie atrakcyjnego dofinansowania z Unii Europejskiej warto więc na bieżąco śledzić ogłaszane i zapowiadane konkursy na dotacje. W Elpartners uważnie monitorujemy pojawiające się programy operacyjne i prowadzimy profesjonalne konsultacje w zakresie planowanych w niedalekiej przyszłości programów dotacyjnych. Dla naszych Partnerów zajmujemy się aktywnym poszukiwaniem najkorzystniejszych możliwości dofinansowania dostosowanych do obranej ścieżki rozwoju ich biznesu. Poniżej przedstawiamy aktualne, warte uwagi konkursy na dotacje europejskie, w których skutecznym pozyskaniu mogą wesprzeć Państwa nasi doświadczeni eksperci.

Konkurs KREDYT TECHNOLOGICZNY w ramach FENG 2021-2027

W ramach nowej perspektywy unijnej, w której główny nacisk kładziony będzie na badania i rozwój, innowacyjność, cyfryzację oraz ochronę środowiska, pojawi się następca dobrze znanego konkursu o nazwie Kredyt na innowacje technologiczne.

Czym jest Kredyt Technologiczny?

To konkurs skierowany do firm z sektora MŚP (mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa), działających na terenie całego kraju, które posiadają odpowiednią zdolność kredytową, potwierdzoną dołączoną do wniosku promesą kredytową lub warunkową umową kredytową, wystawioną przez jeden z banków współpracujących z BGK przy tym konkursie.Głównym założeniem projektu przewidzianego w ramach konkursu powinno być wdrożenie innowacji technologicznej, która oznacza wdrożenie nowej, niestosowanej dotychczas technologii oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług.Wspomniana nowa technologia może przyjąć formę:

  • - praw własności przemysłowej
  • - wyników prac rozwojowych,
  • - wyników badań aplikacyjnych lub
  • - nieopatentowanej wiedzy technicznej.
Z kolei wśród dofinansowywanych w ramach projektu kosztów można wymienić środki trwałe, roboty i materiały budowlane, wartości niematerialne i prawne oraz nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu czy nieruchomości.

Konkurs KREDYT EKOLOGICZNY w ramach FENG 2021-2027

Będzie to zupełnie nowy konkurs zaplanowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). O wsparcie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy chcący sfinansować inwestycje w infrastrukturę celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. W ramach konkursu będzie można sfinansować inwestycje w zakresie modernizacji posiadanej infrastruktury, zakup instalacji OZE oraz modernizację istniejących instalacji OZE.Dofinansowanie będzie udzielane na podobnych zasadach jak w przypadku konkursu Kredyt na innowacje technologiczne organizowanego w ramach dotychczasowej perspektywy finansowej UE. Wsparcie będzie mieć formę dotacji (tzw. premii ekologicznej) przyznawanej celem spłaty części kredytu, który przedsiębiorca zaciągnie uprzednio w banku komercyjnym współpracującym z BGK. Intensywność premii zaś będzie uzależniona od lokalizacji inwestycji oraz wielkości przedsiębiorstwa. W konkursie będą mogły startować MŚP jak i duże przedsiębiorstwa (small mid-caps oraz mid-caps).

WSPARCIE MODUŁOWE w ramach FENG 2021-2027

W nowej perspektywie finansowej UE przedsiębiorcy zyskają możliwość sfinansowania wielu elementów projektu w jednym wniosku (tak zwane wsparcie modułowe) składanym w ramach jednego konkursu ogłaszanego przez PARP (w przypadku firm należących do MŚP) lub NCBR (dla większych firm lub małych przedsiębiorstw w konsorcjach z instytucjami naukowymi). Zniesienie konieczności kilkukrotnego aplikowania do różnych instytucji i w różnych naborach, a także wyznaczenie jednego podmiotu do kontaktu sprawia jednocześnie, że cały proces wnioskowania o dofinansowanie z UE będzie zdecydowanie prostszy i bardziej elastyczny.W ramach projektów modułowych będzie obowiązywało aż siedem modułów: dwa obligatoryjne oraz pięć fakultatywnych. Wśród modułów obowiązkowych znaleźć się mają:projekty B+R, czyli prace rozwojowe i badania przemysłowe (w ich skład wejdą zarówno projekty indywidualne danych przedsiębiorstw, jak i konsorcjalne); wdrażanie wyników prac B+R zrealizowanych w module obowiązkowym lub przeprowadzonych/zakupionych wcześniej.Z wymienionych modułów obligatoryjnych przedsiębiorca powinien wybrać co najmniej jeden. Dodatkowo może zdecydować się na wybrane i dostosowane do potrzeb planowanego projektu moduły fakultatywne:moduł infrastruktura B+R (dofinansowanie na budowę centrów badawczo-rozwojowych); moduł cyfryzacja (w tym rozwój cyberbezpieczeństwa);moduł zazielenienie (dofinansowanie na transformację firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju i zielone inwestycje);moduł internacjonalizacja (wsparcie w ekspansji firm na rynki międzynarodowe, komercjalizacja prac B+R za granicą, promocja usług i produktów); moduł kompetencje (szkolenia i poszerzanie kompetencji w obszarach związanych z działalnością B+R dla personelu i zarządzających).Co istotne, FENG wprowadza również możliwość warunkowej oceny pozytywnej, np. w sytuacji, gdy jeden moduł projektu nie spełnia wymogów merytorycznych lub formalnych i musi zostać z niego wyłączony, a pozostałe zostały zakwalifikowane. W takich sytuacjach przedsiębiorstwo wciąż zachowuje szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku o dotację. Dodatkowo konkursy realizowane w ramach tego programu będą mieć charakter ciągły, a nabór wniosków będzie rozłożony na cały rok.

Nadchodzące konkursy europejskie – postaw na profesjonalistów

Konkursy na dotacje unijne są organizowane w ściśle ustalonych terminach i na precyzyjnie ustanowionych zasadach. Chcąc ubiegać się o dofinansowanie w ramach wybranego programu operacyjnego, należy więc odpowiednio się przygotować – najlepiej zasięgnąć porady u wykwalifikowanych specjalistów, których wiedza i doświadczenie znacząco zwiększą szanse przedsiębiorstwa na pozyskanie pożądanego wsparcia finansowego z UE. Eksperci z Elpartners nie tylko zweryfikują Państwa pomysł, ocenią możliwość otrzymania dotacji i zaplanują koncepcję projektu, ale również zajmą się wszelkimi formalnościami: począwszy od sporządzenia wniosku o dofinansowanie i wymaganej dokumentacji, aż po stworzenie budżetu projektu i wsparcie podczas rozliczania przedsięwzięcia.