Europejski Zielony Ład, czyli dofinansowania w celu uzyskania neutralności klimatycznej

Europejski Zielony Ład, czyli dofinansowania w celu uzyskania neutralności klimatycznej

Działania zmierzające w kierunku transformacji energetycznej to poważne wyzwanie nie tylko dla Polski, ale również dla całej Unii Europejskiej. Priorytetem jest redukcja zanieczyszczenia środowiska do poziomów zapewniających bezpieczeństwo zarówno dla zdrowia ludzkiego, jak i naturalnych ekosystemów. Strategię działań prowadzących do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie najbliższych trzech dekad wyznacza Europejski Zielony Ład. Jakie linie finansowania z UE będą dostępne w ramach tej inicjatywy? Wyjaśniamy!

Europejski Zielony Ład – co to?

Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal, w skrócie: EZŁ) to szczegółowa strategia rozwoju Unii Europejskiej, której kluczowym celem jest przekształcenie państw członkowskich do 2050 roku w obszary neutralne klimatycznie. W obserwowanej dziś sytuacji postępującego kryzysu klimatycznego i nasilających się procesów degradacji środowiska naturalnego EZŁ przynosi nowy model gospodarczy, który ma być odpowiedzią na wyzwania współczesności. Dotyczy to wszystkich sektorów gospodarczych, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów takich jak m.in.: transport, rolnictwo, przemysł stalowy, teleinformatyczny, tekstylny i chemiczny. 

Europejski Zielony Ład – założenia na osiągnięcie neutralności klimatycznej

U podstaw Europejskiego Zielonego Ładu leży założenie, zgodnie z którym Unia Europejska ma stać się społeczeństwem neutralnym klimatycznie, posiadającym gospodarkę rozwiniętą i nowoczesną, a przy tym zasobooszczędną i przyjazną środowisku

Redukcja emisji gazów cieplarnianych

Jak wynika z danych udostępnionych przez Komisję Europejską, ponad 75% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej pochodzi z produkcji i wykorzystania energii w różnych sektorach gospodarki. Fakt ten rodzi potrzebę wdrożenia działań ukierunkowanych na osiągnięcie efektywności energetycznej. Niezbędne jest w tym kontekście zbudowanie sektora energetycznego opartego w większej mierze na odnawialnych źródłach energii przy jednoczesnej redukcji emisyjności sektora gazu.

Z tego powodu celem pośrednim w ramach EZŁ dla UE jest zmniejszenie do 2030 roku emisji gazów cieplarnianych o 50-55% w porównaniu do roku bazowego 1990, a w dłuższej perspektywie – osiągnięcie pełnej neutralności klimatycznej do 2050 roku

Wsparcie różnorodności biologicznej

Ważnym punktem na liście priorytetów Europejskiego Zielonego Ładu jest także wzmocnienie obszarów chronionych, odbudowa ekosystemów czy sukcesywne poszerzanie udziału rolnictwa ekologicznego w skali Europy. Osiągnięcie bioróżnorodności upraw to kluczowy element bezpieczeństwa żywnościowego w Unii Europejskiej. Niezbędne jest zatem sukcesywne wdrażanie działań mających na celu odbudowę ekosystemów i bioróżnorodności poprzez zwalczanie zanieczyszczenia wody i gleby czy też opracowanie nowej strategii leśnej. 

Zrównoważony system żywnościowy

Biorąc pod uwagę aktualnie stosowane metody produkcji żywności oraz dynamicznie rosnącą liczbę ludności, kwestie związane z systemem żywnościowym wciąż pozostają wyzwaniem. Produkcja żywności nadal wiąże się bowiem z zanieczyszczeniem powietrza, wody i gleby, pochłaniając ogromne ilości zasobów naturalnych i powodując utratę różnorodności biologicznej, a także niekorzystne zmiany klimatyczne.

W odpowiedzi na te problemy Europejski Zielony Ład obiera strategię „od pola do stołu”, stawiając na sprawiedliwy, zdrowy i przyjazny środowisku system żywnościowy. Drogą do osiągnięcia tego celu mają być działania przeciwdziałające zmianom klimatu, wspierające ochronę środowiska i zachowanie bioróżnorodności. Kluczowe będzie wypracowanie wspólnej polityki rolnej i rybołówstwa, ograniczenie stosowania pestycydów, nawozów i antybiotyków oraz sukcesywne zwiększanie obszarów rolnictwa ekologicznego. 

Unijne źródła finansowania celów Europejskiego Zielonego Ładu dla przedsiębiorców

Europejski Zielony Ład wyznacza ambitne cele dla państw należących do UE. Ich realizacja będzie wymagała zainwestowania ogromnych funduszy. Środki na przedsięwzięcia wpisujące się w założenia EZŁ będą dostępne w ramach programów unijnych takich jak Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, o którym niejednokrotnie wspominaliśmy już w swoich artykułach. Kluczowym celem programu jest wsparcie finansowe dla regionów zależnych od paliw kopalnych i sektorów wysokoemisyjnych, dla których osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku pozostaje znacznie poważniejszym wyzwaniem. Nadrzędną ideą programu jest zatem objęcie pomocą finansową i techniczną regionów, które w największym stopniu odczują negatywne konsekwencje transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. W artykule znajdziesz informacje o aktualnym wsparciu projektów dotyczących efektywności energetycznej w subregionie wałbrzyskim.

Wśród dostępnych programów unijnych warto zwrócić uwagę również na Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Jest to bowiem kontynuacja programu znanego z poprzedniej perspektywy unijnej pod nazwą Program Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Budżet aktualnego programu sięga kwoty niespełna 30 mld euro, co czyni go największym programem unijnym pod względem zarówno alokacji, jak i liczby priorytetów rozwojowych. Głównym kierunkiem działań podejmowanych w ramach programu ma być natomiast budowa nowoczesnej infrastruktury technicznej w celu przyspieszenia transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Największa część środków unijnych trafi na energetykę i środowisko oraz transport. O finansowanie w ramach programu będą mogły ubiegać się m.in. samorządy terytorialne, przedsiębiorstwa, instytucje ochrony zdrowia, przewoźnicy transportowi czy instytucje kultury, nauki i edukacji. 

W założenia Europejskiego Zielonego Ładu wpisuje się także program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Kluczowym instrumentem finansowym w jego ramach jest konkurs Kredyt Ekologiczny. To specjalne finansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz inwestycji, których rezultatem ma być wzrost efektywności energetycznej w polskich przedsiębiorstwach. Start kolejnej edycji konkursu zaplanowany jest na 25 kwietnia i potrwa aż do 25 lipca. 

Jak Zielony Ład wpłynie na przedsiębiorstwa?

Plan inwestycyjny w ramach Europejskiego Zielonego Ładu zakłada inwestycje zarówno publiczne, jak i prywatne. Ambitne przedsiębiorstwa z Polski mogą ubiegać się o fundusze unijne na inwestycje, których realizacja byłaby niemożliwa bez zaangażowania zewnętrznych środków finansowych. Mowa tu m.in. o inwestycjach w technologie przyjazne dla środowiska, innowacje przemysłowe czy inne działania zmierzające w kierunku obniżenia emisyjności i zwiększenia efektywności energetycznej w budynkach. Inicjatywy finansowane z programu Europejski Zielony Ład przyczynią się także do wytworzenia nowych miejsc pracy oraz zwiększenia konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

Szukają Państwo najkorzystniejszej linii finansowania dla Państwa inwestycji? Zapraszamy do kontaktu – jako doświadczeni specjaliści oferujemy profesjonalną pomoc zarówno przy wyborze odpowiedniego programu unijnego, jak i na etapie modelowania projektu, wnioskowania o dofinansowanie czy późniejszego rozliczania projektu. 

Zespół Elpartners 

573 454 379 

info@elpartners.pl

Dowiedz się więcej

Pieniądze dla świętokrzyskich przedsiębiorców w 2017!

Dzisiaj prezentujemy Wam możliwości uzyskania dofinansowania dla przedsiębiorców z województwa świętokrzyskiego w 2017 roku. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego zaplanowano następujące nabory: 1.2 Badania i rozwój w sektorze świętokrzyskiej przedsiębiorczości 2.5 Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP 3.1 Wytwarzanie i dystrybucja energii…

Kontynuuj czytanie...

Dotacje dla firm z województwa śląskiego w 2017

Podczas konferencji Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości "Fundusze Unijne dla firm" zostały zaprezentowane możliwości uzyskania dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w 2017 r. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z następujących konkursów: Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach - dofinansowanie na…

Kontynuuj czytanie...