Aktualne dotacje B+R na Dolnym Śląsku – wsparcie działalności badawczo – rozwojowej

Aktualne dotacje B+R na Dolnym Śląsku – wsparcie działalności badawczo – rozwojowej

Sukcesywne zwiększanie poziomu innowacyjności firmy, budowanie jej potencjału i własnego know-how, a także ciągłe poszerzanie wiedzy w celu doskonalenia oferty i wdrażania nowych usług i rozwiązań to główna oś rozwoju wielu biznesów. Przez ambitnych przedsiębiorców, którym zależy na utrzymaniu przewagi konkurencyjnej, zadania te realizowane są często w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Inwestycje w projekty B+R wymagają jednak profesjonalnego zaplecza techniczno-naukowego, a także – a może przede wszystkim – znacznych środków finansowych. Sposobem na ich pozyskanie i istotnym wsparciem rozwoju są dostępne dotacje na prace badawczo-rozwojowe. W nowej perspektywie unijnej fundusze europejskie zarezerwowane są m.in. na dofinansowanie projektów B+R realizowanych na Dolnym Śląsku. Na czym będzie polegało wsparcie projektów w ramach programu, jaka jest kwota dofinansowania i wielkość dotacji oraz w jaki sposób dotacje bezzwrotne mogą wpłynąć na skuteczne kreowanie przedsiębiorczego Dolnego śląska? Odpowiadamy!

Zacznijmy od tego, czym są projekty B+R?

Projekty badawczo-rozwojowe, stanowią wielotorowe przedsięwzięcia, podejmowane w sposób systematyczny i ciągły, mający na celu tworzenie nowych rozwiązań, a docelowo także ich komercjalizację.

W ramach realizacji projektów badawczych, przedsiębiorstwa mogą prowadzić zarówno badania przemysłowe, jak również prace rozwojowe. Te pierwsze (badania przemysłowe), mają na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, w celu opracowania nowych lub ulepszonych produktów, procesów bądź usług. Prace rozwojowe z kolei polegają na zdobywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Prace badawczo-rozwojowe prowadzone w ramach projektów badawczo-rozwojowych mają więc na celu doprowadzenie do potwierdzenia postawionych w projekcie hipotez i weryfikację możliwości wdrożenia na rynek nowego rozwiązania. Inwestycje w badania rozwojowe mogą przyczynić się nie tylko do zwiększenia innowacyjności firmy, ale również wzmocnienia jej przewagi konkurencyjnej.

Konkurs 1.2 Projekty B+R przedsiębiorstw na Dolnym Śląsku

19 stycznia 2024 r. ogłoszony został na terenie województwa dolnośląskiego konkurs na prowadzenie prac B+R. Skierowany on jest do sektora MŚP, a więc mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, jak również do dużych przedsiębiorstw, jednostek naukowych oraz tzw. mid-caps i small mid-caps. Czym są dwa ostatnie rodzaje przedsiębiorstw?

  • mid caps to „spółki o średniej kapitalizacji”, zatrudniające nie więcej niż 3 000 pracowników, niebędące MŚP ani małymi spółkami o średniej kapitalizacji.
  • small mid-caps to z kolei „małe spółki o średniej kapitalizacji”, które oznaczają przedsiębiorstwa zatrudniające nie więcej niż 499 pracowników, niebędące MŚP.

Co ważne, projekty B+R mogą być realizowane przez MŚP/small mid-caps samodzielnie lub we współpracy z innym MŚP albo innymi przedsiębiorstwami lub jednostkami naukowymi. Liderem w projekcie musi być jednak zawsze MŚP. Udział kosztów kwalifikowalnych przedsiębiorstwa/przedsiębiorstw w całkowitych kosztach kwalifikowalnych projektu musi wynieść minimum 50%.

Inwestycje badawczo-rozwojowe – na co pozyskać wsparcie dla projektów B+R na Dolnym Śląsku?

Zgodnie z definicją konkursu jego beneficjenci mogą pozyskać dotacje na badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe. Dofinansowanie projektów ze środków unijnych ma służyć opracowaniu nowych lub istotnie ulepszonych produktów i procesów produkcyjnych (innowacje produktowe, procesowe).  Efektem realizacji przedsięwzięcia i wynikiem prac badawczych powinien być więc etap zaawansowania innowacyjnego rozwiązania w postaci produktu, usługi czy procesu, który pozwoli na jego urynkowienie.

Co ważne! W ramach przedstawionego konkursu istnieje możliwość zrealizowania również fakultatywnego komponentu projektu, w postaci infrastruktury B+R. W tej części konkursu istnieje więc możliwość pozyskania wsparcia dotacyjnego na wyposażenie działu B+R czy laboratorium w niezbędny sprzęt i aparaturę umożliwiającą prowadzenie prac badawczych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że komponent ten musi być powiązany z realizowanym projektem badawczo-rozwojowym. Zgodnie z wymogami konkursu, wydatki na infrastrukturę B+R stanowić mogą do 49% kosztów kwalifikowanych projektu. Intensywność dofinansowania określona jest natomiast na podstawie regionalnej pomocy inwestycyjnej (art. 14 GBER).

Uzupełniająco, istnieje możliwość skorzystania z prac przedwdrożeniowych. Jest to fakultatywny komponent projektu, skierowany tylko do przedsiębiorców. Do prac przedwdrożeniowych można zaliczyć: opracowanie dokumentacji wdrożeniowej, usługi rzecznika patentowego, testy, certyfikacja, badania rynku, działania dotyczące cyfryzacji, podnoszenia kwalifikacji kadr przedsiębiorstw w obszarze dotyczącym realizacji prac B+R oraz w zakresie ochrony własności intelektualnej związanej z projektem. Wydatki nie mogą łącznie przekroczyć limitu 15% wydatków kwalifikowalnych projektu. Wsparcie dotacyjne w tym zakresie będzie udzielane na zasadach pomocy de minimis.

Ponadto, przedstawione w ramach konkursu projekty muszą być realizowane w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa dolnośląskiego. Wśród nich wymienia się: Chemię i medycynę, Auto-Moto-Aero-Space, Surowce naturalne i wtórne, Maszyny i urządzenia, Zielony ład, Przemysł 4.0, Życie wspomagane technologią.

Dotacje dolnośląskie – badania i ich finansowanie

Do realizacji projektu badawczo-rozwojowego potrzebujemy ludzi – odpowiedniej kadry, która prowadziła będzie prace B+R nad opracowaniem nowego produktu, usługi czy procesu. Tak więc wynagrodzenie personelu badawczo-rozwojowego stanowi zatem jeden z rodzajów wydatków kwalifikowanych w ramach projektów polegających na realizacji prac R&D. Ponadto istnieje możliwość sfinansowania:

  • kosztów aparatury i sprzętu w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu.
  • kosztów budynków i gruntów w zakresie i przez okres, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby projektu.
  • badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy i patentów zakupionych lub użytkowanych na podstawie licencji udzielonej przez źródła zewnętrzne na warunkach pełnej konkurencji oraz koszty doradztwa i równorzędnych usług wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby projektu.
  • kosztów ogólnych i innych kosztów operacyjnych, w tym kosztów materiałów, dostaw i podobnych produktów, ponoszonych bezpośrednio w wyniku realizacji projektu.
  • kosztów pośrednich (ogólnych), rozliczanych na postawie stawki ryczałtowej, których wysokość wynosić może do 7% bezpośrednich kosztów kwalifikowalnych projektu.

Dotacje unijne na badania i rozwój na Dolnym Śląsku – kwota dofinansowania

Wartość minimalna wydatków kwalifikowanych w projekcie wynosi 100 tysięcy złotych, natomiast maksymalna 10 milionów złotych. Alokacja przeznaczona na nabór wynosi 155 milionów złotych, w tym na procedurę odwoławczą zabezpieczonych zostało 10% alokacji przeznaczonej na nabór (15 milionów złotych).

Poziom dofinansowania w ramach dotacji na badania wygląda następująco:

A. W zakresie realizacji badań przemysłowych i prac rozwojowych (art. 25 GBER):

UWAGA! Zmieniły się warunki otrzymania tzw. premii, a co za tym idzie uzyskaniem maksymalnego poziomu dofinansowania, przedstawionego w tabeli powyżej. Po więcej informacji – zapraszamy do kontaktu: https://elpartners.pl/kontakt/

B. W zakresie realizacji komponentu inwestycyjnego, związanego z tworzeniem infrastruktury B+R (art. 14 GBER), realizowanego na podstawie regionalnej pomocy inwestycyjnej:

Dolnośląskie dotacje mają na celu wsparcie rozwoju polskich firm, a przedstawiony wyżej konkurs otwiera przed nimi szerokie możliwości w zakresie zwiększenia swojej innowacyjności i wyprzedzenia konkurencji. Pozyskiwanie dofinansowania na inwestycje w badania i rozwój działalności B+R to jednak złożony proces. Warto się do niego odpowiednio wcześniej przygotować, maksymalizując tym samym swoje szanse na otrzymanie potrzebnych środków na rozwój.

Nabór wniosków w ramach działania 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa na terenie województwa dolnośląskiego (z wyłączeniem powiatu zgorzeleckiego), rozpocznie się 15 lutego 2024 roku i potrwa do 8 kwietnia 2024 r. Dlatego już teraz zachęcamy do kontaktu i spotkania z naszymi ekspertami oferującymi profesjonalne wsparcie przedsiębiorstw w procesie ubiegania się o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe.

Zespół Elpartners 

573 454 379 

info@elpartners.pl

Dowiedz się więcej

Raport polskie startupy 2017 w pigułce

W połowie września tego roku pojawił się trzeci już raport przygotowany przez Fundację Startup Poland badający kondycję polskich startupów. Znajdziecie w nim bardzo dużo cennej wiedzy o młodych firmach w Polsce. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, informacje z…

Kontynuuj czytanie...