Skip links

Badania na rynek – innowacje w MŚP 

Z artykułu dowiesz się: 
 • Ile dofinansowania możesz pozyskać? 
 • Na co możesz pozyskać środki z UE? 
 • Kiedy złożyć wniosek o dotacje unijną? 

Zmiany, zmiany, zmiany… Choć nie są łatwe, to w większości przypadków bardzo korzystne. Wymagają nakładu pracy, czasu i przede wszystkim chęci. Dobra motywacja i skłonność do podjęcia ryzyka nie zawsze wystarczą. W związku z tym gdy pojawia się impuls do zmiany, nie warto go ignorować. Czasem impulsem tym może być rozmowa, zdanie usłyszane w radiu czy materiał w telewizji. Zmiany przyciągają uwagę i są motorem napędowym firm czy pojedynczych jednostek. Często jedna zmiana prowokuje wystąpienie drugiej i trzeciej i kolejnej. Tylko skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Potrzebne środki, nierzadko przewyższają możliwości przedsiębiorców. Co zrobić w takiej sytuacji?  


Rozwój gospodarczy działalności w wielu przypadkach zależy od innowacyjności. Liczy się też umiejętność wdrożenia
 jej na rynek – rynek, który sam ulega zmianom i wymaga dostosowania się do klienta. Globalna cyfryzacja nie pozwala na pozostawanie przedsiębiorcom w tyle. Zauważają to także instytucje rozdysponowujące środki z funduszy unijnych takie jak PARP, oferując możliwość pozyskania dotacji na rozwój 

 

Badania na rynek 

Konkurs 3.2.1 „Badania na rynek” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy chcą wprowadzić innowację na rynekCelem konkursu jest także wdrożenie w firmie innowacyjnych procesów technologicznych np. przy produkcji. Dzięki “Badaniom na rynek” firmy mają szansę zwiększyć konkurencyjność i wyprzedzić swoich rywali. Brzmi banalnie, ale efekty jakie daje to dofinansowanie są dla przedsiębiorców nieocenione.  

 

“Już dwa razy skorzystaliśmy z dofinansowania Badania na rynekNasza pierwsza styczność z dotacją zakończyła się sukcesem – mogliśmy wdrożyć wyniki naszych prac B+R by stworzyć innowacyjny zbiornik na wodę deszczową. Dofinansowanie wyniosło prawie 3 mln PLN. Ostatnio nasz kolejny projekt – tym razem z obszaru artykułów ogrodowych – został zaakceptowany i pozyskaliśmy kolejne 3 mln PLN. – Piotr Marcińczakwłaściciel POH Ołer 

 

Innowacja, jaka zawarta jest w projekcie musi stanowić nowość co najmniej na poziomie krajowym. Może być to innowacja procesowa lub produktowa – ważne jednak, by oparta była na wynikach działań B+R przeprowadzonych lub zakupionych przez wnioskodawcę. Dofinansowanie można przeznaczyć także na prace rozwojowe czy usługi doradcze.  

 

“Wdrożenia nowych produktów nie są łatwe – wymagają planu i oczywiście wysokich nakładów pieniężnych. Możliwość uzyskania dotacji bardzo nas zmotywowała, bez niej nasz projekt na pewno nie byłby gotowy tak szybko. Teraz nasz dział B+R może opracowywać nowe produkty, a dofinansowanie sprawia, że możemy wdrożyć je szybciej.”  Mirosław RdzanekKierownik B+R 

 

Dla przedsiębiorców dostępne są 3 nabory: Badania na rynek – Dostępność Plus, Badania na rynek – miasta średnie i Badania na rynek – konkurs ogólny. Wszystkie nabory odbywać się będą w tym samym terminie. W sumie kwota przeznaczona do rozdysponowania przez PARP wynosi 750 mln PLN. 

 Na co można przeznaczyć środki z dofinansowania? 

Konkurs ma na celu ułatwienie wdrożenia na rynek innowacyjnych produktów lub zastosowanie nowych procesów technologicznych. Dokładniej oznacza to możliwość dofinansowania kosztów: 

 • wydatków inwestycyjnych, w tym:  
  • zakupu maszyn i urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji nowych produktów, 
  • zakup nieruchomości, 
  • roboty budowlane, 
  • budowę nowej linii produkcyjnej oraz hal, 
 • nabycia wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualne, 
 • eksperymentalnych prac rozwojowych, 
 • usług doradczych. 


Nowością w najbliższej edycji
 naboru będzie możliwość uzyskania środków na inwestycje związane z propagowaniem energii ze źródeł odnawialnych (OZE) oraz na recykling i ponowne wykorzystanie odpadów. 

 

W praktyce – Badania na rynek – konkurs ogólny  

 

Termin składania wniosków: 25.03.2020 – 23.04.2020 

Wkład własny: minimum 20% 

Dla kogo: MŚP 

Wartość projektu: od 1 mln do 50 mln PLN 

Max. wartość dofinansowania: 

 1. na prace rozwojowe 450 tys. zł; 
 2. na usługi doradcze 500 tys. zł, 

Pula środków: 52 000 000,00 zł – województwo mazowieckie, 498 000 000,00 zł – pozostałe województwa 


badanie na rynek

O uzyskanie dotacji walczy wiele firm. We wniosku liczy się więc każdy szczegół. Warto powierzyć to zatem specjalistom. W Elpartners zajmujemy się kompleksową obsługą dotacji unijnych – przygotowujemy firmy i ich projekty do wymagań unijnych, piszemy wnioski i rozliczamy je do samego końca. Mamy doświadczenie w pisaniu wniosków w naborze 3.2.1 – wszystkie wnioski, które złożyliśmy osiągnęły sukces. Zapraszamy do kontaktu 660 671 312.