8 rzeczy, które musisz wiedzieć o uldze B+R

Ulga B+R, czyli sposób na zmniejszenie podatku Twojej firmy, to zyskujące na popularności narzędzie finansowe. Pozwala ona na osiągnięcie korzyści podatkowych poprzez odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów prowadzenia działalności badawczo- rozwojowej. W 2019 roku z ulgi B+R skorzystało prawie 2,5 tys. firm, które odliczyły łącznie ponad 2 mld PLN. Wzrost w porównaniu z rokiem 2018 wynosił aż 34%. Jaki z tego wniosek? Coraz więcej Twoich konkurentów na rynku odnosi korzyści podatkowe dzięki prowadzeniu działań B+R. Czas też na Ciebie!

Z tego artykułu dowiesz się, w jakich sytuacjach możesz z ulgi skorzystać oraz na co powinieneś się przygotować, a także w jaki sposób możesz zidentyfikować działania B+R w Twojej firmie.

Ulga B+R – oto co powinieneś wiedzieć:

  1. Możesz skorzystać z ulgi za poprzednie 5 lat podatkowych

To prawda! Jeśli swoją działalność badawczo-rozwojową prowadziłeś już kilka lat temu (do 5 lat) jednak nie zdecydowałeś się wtedy na skorzystania z ulgi, nadal masz okazję to zrobić. Jeśli wydatki, które wtedy ponosiłeś mogą być uznane za kwalifikowane (o tym niżej) możesz złożyć korektę zeznania podatkowego. W praktyce oznacza to, że możesz skorygować zeznanie podatkowe począwszy od 2016 r. Dzięki temu zabiegowi kwota, którą powinieneś wówczas zapłacić zmniejszy się, a w praktyce pieniądze, które wcześniej zapłaciłeś do Urzędu Skarbowego zostaną zwrócone na Twoje konto.

  1. Nie wszystkie koszty działalności możesz rozliczyć w uldze B+R

To prawda. Wykaz kosztów kwalifikowanych do ulgi jest ściśle określony. Zgodnie z najnowszym katalogiem, z 2018 r. obejmuje on w szczególności:

  • koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową,
  • koszty wynagrodzeń, składek ZUS pracowników związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością,
  • korzystanie z usług doradczych, zlecanie opinii i ekspertyz,
  • koszty korzystania z aparatury naukowo-badawczej.

Jeśli chcesz poznać katalog kosztów kwalifikowanych do ulgi jaki obowiązywał w 2016 i 2017 r. – służymy pomocą, zgłoś się do nas!

Koszty kwalifikowane do ulgi B+R

  1. Nie musisz posiadać laboratorium ani osobnego działu B+R

Dedykowany dział B+R czy profesjonalne laboratorium to tylko dodatki. Aby posiadać prawo do skorzystania z ulgi B+R, nie jest konieczne ich posiadanie. Ważna jest sama działalność badawczo -rozwojowa oraz poniesione na nią koszty i tylko ich istnienie jest warunkiem skorzystania z ulgi.

  1. Możesz skorzystać z ulgi otrzymując dofinansowanie

Korzystasz z dofinansowań z funduszy unijnych na prowadzenie działań B+R? Nie wyklucza Cię to ze skorzystania z ulgi B+R – wręcz przeciwnie! Możesz objąć ulgą wkład własny projektu badawczego oraz tą część wydatków kwalifikowanych, które nie są objęte dofinansowaniem.

  1. Z ulg możesz skorzystać nawet jeśli prace B+R nie zakończyły się sukcesem

Fakt! Możliwość skorzystania z ulgi B+R nie jest uzależniona od efektu prac badawczo-rozwojowych.  Jeśli podejmowane przez Twoją firmę systematyczne działania dążą do wprowadzania na rynek nowych produktów/usług lub ulepszają te już istniejące, jednak ich efekty nie są zadowalające – nic straconego.  Prawo do skorzystania z ulgi przysługuje Ci cały czas.

  1. Z Ulgi B+R mogą skorzystać (prawie) wszyscy przedsiębiorcy

Faktycznie do skorzystania z ulgi upoważnieni są przedsiębiorcy niezależnie od tego w jakiej działają branży i jak wiele osób zatrudniają. Nie oznacza to niestety, że z ulgi mogą skorzystać wszyscy. Ograniczeniem jest tutaj konieczność poniesienia przez przedsiębiorców kosztów związanych z działalnością badawczo-rozwojową.

  1. Kontrola podatkowa to nie przymus

O nic nie musicie się martwić! Kontrola podatkowa w sytuacji skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej to możliwość, nie konieczność. Urząd Skarbowy może poprosić o złożenie wyjaśnień lub dosłanie kalkulacji dotyczących wykazanych kosztów, jednak dzieje się tak jedynie w razie wątpliwości. Sposobem na ustrzeżenie się przed kontrolą jest odpowiednie przygotowanie się do ulgi.

  1. Istnieje więcej korzyści wynikających z zastosowania ulgi B+R – dowiedz się więcej i skontaktuj z nami!

Więcej o ulgach możesz przeczytać tutaj.

Działalność B+R – objaśnienia i przykłady

Aby zrozumieć funkcjonowanie ulgi B+R, należy jednak zapoznać się najpierw z definicją samej działalności badawczo-rozwojowej. Mówiąc najprościej:

jest to szereg systematycznych działań prowadzonych w firmie, dzięki którym powstają nowe lub ulepszone produkty.

Działalność B+R obejmuje m.in budowanie prototypów, linii pilotażowych, testowanie, walidację czy certyfikację. Wyklucza natomiast działania prowadzone rutynowo czy okresowo.

Przykłady działań B+R

Do działań badawczo-rozwojowych zaliczyć można np.:

  • Opracowanie nowych metod płatności internetowych – w branży finansowej
  • Badanie i wytwarzanie nowych narzędzi do endoskopii, testowanie nowych leków, szczepionek czy metod rehabilitacji – w branży medycznej
  • Opracowywanie nowych metod automatyzacji i robotyzacji, nawozów – w branży rolniczej
  • Wprowadzanie usprawnień w procesach produkcyjnych – w branży przemysłowej

I szereg innych działań, które pomożemy Wam zidentyfikować w wielu innych branżach.

 

Udogodnienia dla płatników PIT i CIT w związku z COVID-19 – Ulga B+R 2020

Jeśli Wasza firma zdecydowała się na prowadzenie działań B+R w celu przeciwdziałania pandemii koronawirusa, macie teraz szansę skorzystać ze specjalnej preferencji w ulgach B+R.  Na czym będzie ona polegała? W przeciwieństwie do standardowej ulgi B+R, będziecie mogli odliczyć koszty tj. wynagrodzenia pracowników, materiały czy sprzęt, już w momencie wpłacania zaliczki na podatek dochodowy w trakcie roku. Mówiąc inaczej, oszczędność podatkowa będzie możliwa od zaraz, a nie dopiero po zakończeniu roku podatkowego.

Jak skorzystać i rozliczyć ulgę B+R w 2020 roku?

Aby skorzystać z ulg badawczo-rozwojowych Twoja firma musi się odpowiednio przygotować. Na start, ważne jest, aby poprawnie zidentyfikować działania B+R i koszty, które będą kwalifikować się do ulgi.

Wsparcia w tych działaniach warto szukać u specjalistów. Nasi eksperci w Elpartners pomogą Ci zadbać o wszelkie formalności w procesie korzystania z ulg B+R. Dzięki ich pomocy Twój podatek będzie mniejszy!

Skontaktuj się z nami!
573 454 379

Dowiedz się więcej

Raport polskie startupy 2017 w pigułce

W połowie września tego roku pojawił się trzeci już raport przygotowany przez Fundację Startup Poland badający kondycję polskich startupów. Znajdziecie w nim bardzo dużo cennej wiedzy o młodych firmach w Polsce. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, informacje z…

Kontynuuj czytanie...