Case study ZFX – branża protetyczna

Strona główna » Blog » Case study ZFX – branża protetyczna

Dane demograficzne wskazują, że średnia wieku społeczeństwa cały czas wzrasta. Zmienia się również nasza mentalność, ludzie przywiązują coraz większą wagę do swojego wyglądu, do dbania o swoje ciało, do stanu swojego uzębienia. A nasze zęby, w ciągu całego naszego życia narażone są na wiele niebezpieczeństw i każdego dnia mogą ulec zniszczeniu. Czy to przez zaniedbywanie dbania o nie, brak regularnego szczotkowania, czy przez urazy fizyczne, kontuzje, wypadki.  

Wszystkie powyższe czynniki wpływają na zapotrzebowanie na produkty czy usługi wykonywane przez naszego kolejnego klienta – firmę ZFX.  

Spółka ZFX zajmuje się projektowaniem i produkcją uzupełnień protetycznych, które wykorzystywane są w specjalistycznych procesach stomatologicznych. W głównej mierze wykonuje procesy frezowania w postaci m.in łączników indywidualnych, mostów, koron, belek, akrylowych protez oraz druku 3D modeli stomatologicznych/protetycznych. Wykorzystywane przez firmę technologie, techniki oraz materiały, są opracowywane i testowane przez centrum innowacji – Zfx Innovations, mające swoją siedzibę we Włoszech. Firma nieustannie się rozwija i opracowuje nowe rozwiązania w swojej branży, ma również wiele pomysłów na swój dalszy rozwój. Jednym z pierwszych zamysłów firmy, który powstał kilka lat temu, było stworzenie zupełnie nowego produktu i procesu produkcji w branży protetycznej – modelu protetycznego drukowanego metodą 3D.  

W tym właśnie momencie drogi Elpartners i firmy ZFX przecięły się. Wspólnie podjęliśmy działania nad sporządzeniem projektu, w ramach którego firma mogłaby zrealizować swój pomysł. Ostatecznie przygotowaliśmy dla ZFX wniosek o dofinansowanie w ramach konkursu 1.5. RPO WD 2014-2020, który otrzymał dofinansowanie i który razem z naszym klientem rozliczaliśmy. Dzięki temu jest on już wdrożony w życie i z jego efektów mogą korzystać kliniki stomatologiczne i pracownie protetyczne, będący klientami ZFX. A na czym dokładnie polegał? 

Projekt obejmował wdrożeniu na rynek wspominanego już nowego produktu w dziedzinie protetyki w postaci uzupełnień protetycznych (modelu protetycznego lub szablonu implantologicznego) drukowanego metodą 3D oraz zupełnie nowego procesu wykonywania tych wyrobów. Do wykonywania powyżej wymienionych produktów oraz realizacji innowacyjnego procesu ich wytwarzania niezbędny był zakup 3 środków trwałych będących przedmiotem wniosku o dofinansowanie. Były to następujące urządzenia: 

Całość realizacji projektu zamknęła się w kwocie 311 tys. złotych, a wartość dofinansowania wynosiła 113 tys. złotych.  

„Firma Elpartners pomogła nam pozyskać dofinansowanie na projekt oraz sprawnie i szybko rozliczyć inwestycję. Współpraca przebiegała na tyle pomyślnie, że skorzystaliśmy z innych możliwości finansowania zaproponowanych nam przez ekspertów z Elpartners. W przyszłości również chcemy rozwijać naszą firmę przy pomocy środków z funduszy unijnych” – Tomasz Sycz, wspólnik ZFX Spółka Jawna.  

Podczas trwania naszej współpracy, zrealizowaliśmy dla naszego klienta kolejne usługi. Pierwsza z nich polegała na skorzystaniu przez ZFX z ulgi B+R. Spółka ZFX prowadziła prace B+R, a wspomniana ulga B+R pozwoliła przedsiębiorstwu na skuteczne obniżenie wysokości zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym CIT. Wspomniana preferencja podatkowa to rodzaj zachęty podatkowej, o który warto się starać również dlatego, że możliwość skorzystania z ulgi nie jest uzależniona od powodzenia projektu B+R. Oznacza to tym samym, że nawet jeśli planowana inicjatywa nie zakończy się sukcesem, przedsiębiorcy wciąż mogą korzystnie odliczyć koszty z nią związane w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Druga z usług, jakie zaproponowaliśmy ZFX, polegała na opracowaniu wniosku o dofinansowanie na pozyskanie przez naszego klienta tzw. “bonu na innowacje”, a więc zakupienia od jednostki naukowej usługi badawczo-rozwojowej dotyczącej wdrożenia lub rozwoju produktu. Dzięki temu przedsiębiorstwo pozyskało dofinansowanie w kwocie 170 tys. PLN na opracowanie innowacyjnego wyrobu – wielofunkcyjnego elementu protetycznego o nazwie „MultiProfil”, przeznaczonego do zastosowania w implantoprotetyce cyfrowej. 

ZFX ma już kolejne pomysły na inwestycje, związane m.in. z cyfryzacją przedsiębiorstwa. W nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027 tego typu projekty również będą dofinansowywane. Myślimy również, że dzięki wdrożeniu w nowej perspektywie „projektów modułowych” będziemy mogli zaprezentować naszemu partnerowi całościowy model otrzymania dofinansowania w ramach jednego wniosku: od etapu dofinansowania prac B+R, przez wdrożenie projektu, aż po internacjonalizację produktów projektu.  Sprawi to, że cały proces wnioskowania o dofinansowanie z UE będzie zdecydowanie prostszy i bardziej elastyczny.    

Jak pozyskać dofinansowanie unijne tak jak zrobiła to firma ZFX? 

To proste! Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci opracować plan projektu, ponadto przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i napisać wniosek. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym pozyskiwaniu funduszy unijnych i ma duże doświadczenie we wspieraniu firm w rozwoju.  

Dowiedz się więcej

Jak rozumieć innowacje?

Fundusze Europejskie w najbliższych latach stawiają na innowacyjność. Aby lepiej wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny, instytucje przyznające dofinansowania unijne preferują wspieranie tych projektów, które odznaczają się innowacyjnością. Jak można zdefiniować innowacyjność? Joseph Schumpeter, jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku,…

Kontynuuj czytanie...