Skip links

Dotacja na kapitał obrotowy dla przedsiębiorstw

Z artykułu dowiesz się: 

 • Kto może otrzymać dofinansowanie? 
 • Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie? 
 • Jak pozyskać dofinansowanie? 

Kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców rusza już niedługo. Do tej pory mogli oni korzystać z dofinansowań do wynagrodzeń, subwencji finansowych, zwolnień z ZUSu czy różnych rodzajów pożyczek.  Jednak dla przedsiębiorców okres pandemii to przede wszystkim problemy z utrzymaniem płynność i opłaceniem kosztów bieżących. Odpowiedzią na te trudności ma być nowy konkurs – dotacje na kapitał obrotowy.

Dotacja na kapitał obrotowy 

Rozpoczęcie składania wniosków o dofinansowanie wystartuje już 15 czerwca i będzie trwać do 31 lipca 2020. Maksymalna dotacja będzie mogła wynieść 429 827,00 PLN. Co ważne, aby pozyskać dotację na kapitał obrotowy nie musisz wnosić żadnego wkładu własnego – 100% kosztów zostanie pokryte z dotacji.

Pozyskane środki przeznaczyć będziesz mógł, m.in. na:

 • opłacenie mediów tj. prąd, gaz, paliwo,
 • najem powierzchni,
 • zakup niezbędnych towarów,
 • ubezpieczenie działalności.Dotacją objęte będą ogółem koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz te związane z finansowaniem kapitału obrotowego.
cytat

Aby otrzymać dofinansowanie musisz spełnić poniższe warunki: 

 1. Być średnim przedsiębiorcą – mikro i małe firmy skorzystać będą mogły z podobnych, lecz regionalnych programów pomocy. Potwierdzeniem statusu ma być oświadczenie dołączone do wniosku.
 2. Odnotować spadek obrotów powyżej 30% w okresie od 1 lutego w porównaniu do poprzedniego lub analogicznego miesiąca ubiegłego roku.  Może więc być to porównanie obrotów np. z marca 2020 do marca 2019 lub marca 2020 do lutego 2020. Wybór w tej kwestii należy do Ciebie.

Przykład: 

Pan Jan prowadzi działalność produkcyjną. W marcu 2019 jego obroty wyniosły 1 000 000,00 PLN. Rok 2020 rozpoczął się dla niego pomyślnie, jednak jego codzienność zmieniła panująca w kraju pandemia. W marcu 2020 obroty wyniosły 800 tys. PLN, niestety w kwietniu było już to jedynie 320 tys. PLN.  Spadek przychodów w możliwych do rozważenia okresach wyniósł:

 

Marzec 2020 -> Marzec 2019                       –                 spadek obrotów o 20%

Kwiecień 2020 -> Marzec 2020                   –                 spadek obrotów o 60%

 

Wartość spadku obrotów pomiędzy marcem a kwietniem 2020, wynosząca 60% uprawniłaby pana Jana do skorzystania z dotacji na kapitał obrotowy.

dotacja opis

Jak pozyskać dofinansowanie na kapitał obrotowy? 

Odpowiedz na 3 pytania i wstępnie zweryfikuj, czy możesz otrzymać dofinansowanie.

 1. Jesteś średnim przedsiębiorcą?
 2. Odnotowałeś spadek obrotów o 30 %?
 3. Prowadzisz działalność na terenie Polski?

 


Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK –
zgłoś się do nas! W Elpartners specjalizujemy się w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Współpracę z naszymi klientami zaczynamy od dogłębnego rozpoznania ich potrzeb i dopasowania możliwości wsparcia finansowego. Następnie przy stałym kontakcie z klientem przygotowujemy wniosek, a po przyznaniu dofinansowania – rozliczamy pozyskane środki. Działamy kompleksowo i elastycznie. 

 

Zadzwoń do nas! Z chęcią porozmawiamy o możliwościach wsparcia Twojej działalności.


Zespół Elpartners

660 671 312

Chcesz dowiedzieć się więcej?