Jak pozyskać dofinansowanie na spłatę kredytu technologicznego?

 

Z artykułu dowiesz się:

  • Jaką kwotę dofinansowania możesz pozyskać?
  • Jakie warunki musisz spełnić?
  • Czy będziesz musiał zwrócić pozyskaną kwotę?

Wprowadzenie do oferty firmy nowego produktu, szczególnie produktu, który jest wysoce innowacyjny, nie należy do łatwych, a tym bardziej tanich zadań.  dodatkowo,rozwój firmy zawsze niesie za sobą poniesienie pewnych kosztów i niestety, to właśnie czynnik pieniężny często ogranicza firmy w tym względzie. Jak to zmienić? Wystarczy skorzystać z dofinansowania w ramach Kredytu na innowacje technologiczne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

 


Kredyt na innowacje technologiczne – co powinieneś wiedzieć?

Dofinansowania unijne występują pod różnymi postaciami – kredyt na innowacje technologiczne to jedna z nich.  Ten rodzaj wsparcia przeznaczony jest na realizację inwestycji, które mają na celu zakup i wdrożenie nowej technologii, bądź też wdrożenie własnej technologii i dzięki temu rozpoczęcie wytwarzania nowych lub znacząco udoskonalonych produktów lub usług.

Dotacja w ramach tego działania przeznaczona jest dla mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw i przekazywana jest w formie bezzwrotnej premii na spłatę zaciągniętego kredytu. Wysokość tej premii zależy od statusu firmy oraz województwa, w którym realizowana będzie inwestycja. Maksymalnie może wynieść nawet 70% wartości kosztów kwalifikowanych.

Pozyskane środki mogą zostać przeznaczone m.in. na następujące wydatki związane z realizacją inwestycji technologicznej: zakup nieruchomości, środków trwałych, koszt robót budowlanych, licencji, koszty zewnętrznych doradców i projektów technicznych, a także koszty uzyskiwania patentu.

Kredyt technologiczny udzielany jest przedsiębiorcom poprzez pośrednictwo banku BGK. Warunkiem koniecznym do pozyskania dofinansowania jest posiadanie zdolności kredytowej.

Termin naboru wniosków rozpoczął się już 1 czerwca 2020 i będzie trwał do 30 grudnia 2020. 


Zmiany w związku z COVID-19

Nowa sytuacja, z którą zmagać się musi gospodarka, spowodowała, że organizatorzy konkursu zmienili zasady ubiegania się o dofinansowanie. Najważniejsze z nich obejmują:

 

  • Brak konieczności wnoszenia wkładu własnego (tylko w przypadku, gdy pozwala na to zdolność kredytowa)
  • Zniesienie limitu maksymalnego dofinansowania - każdy przedsiębiorca będzie mógł pozyskać więcej niż 6 mln zł
  • Wprowadzana innowacja będzie mogła obejmować jedynie skalę przedsiębiorstwa, a nie tak jak do tej pory, poziom całego kraju.

CASE STUDY

Nasi klienci już kilkukrotnie zdecydowali się na skorzystanie z kredytu na innowacje technologiczne. Dziś przedstawimy sukces jednego z nich!

Firma P.O.H. Ołer zajmuje się produkcją mebli ogrodowych i nieustannie powiększa asortyment swoich produktów. Trendy pojawiające się na rynku i poczynania konkurencji, zmotywowały właścicieli do kolejnej inwestycji w firmę.

Przedsiębiorstwo opracowało własną, nową technologię dotyczącą produkcji wtryskowej mebli ogrodowych. Innowacja tej technologii obejmowała skalę międzynarodową i mogłaby być wykorzystywana także przez inne branże na rynku.

Dzięki pozyskanej dotacji firma była w stanie zakupić potrzebne do wdrożenia technologii maszyny (wtryskarki, formy wtryskowe), zdywersyfikować produkcję i dodatkowo wykorzystać wdrożoną technologię do zwiększenia konkurencyjności na rynku.  W wyniku wdrożenia w asortymencie przedsiębiorstwa pojawiła się nowa linia modułowych mebli ogrodowych.

Cieszymy się, że mogliśmy współuczestniczyć w realizacji tego projektu. Dzięki pomocy ekspertów z Elpartners, firmie udało się w pełni rozliczyć projekt!

 

 

Jak pozyskać dofinansowanie na kredyt na innowacje?

Zgłoś się do nas!  Z chęcią porozmawiamy o możliwościach wsparcia Twojej firmy i pomożemy przygotować odpowiednie dokumenty aby skorzystać z dotacji.

Więcej informacji o funduszach unijnych znajdziesz także na naszych social mediach!


Zespół Elpartners 

573 454 379

 

Dowiedz się więcej

Jak rozumieć innowacje?

Fundusze Europejskie w najbliższych latach stawiają na innowacyjność. Aby lepiej wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny, instytucje przyznające dofinansowania unijne preferują wspieranie tych projektów, które odznaczają się innowacyjnością. Jak można zdefiniować innowacyjność? Joseph Schumpeter, jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku,…

Kontynuuj czytanie...