Dofinansowanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych – konkurs „Przemysł 4.0”
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest konkurs „Przemysł 4.0”?
- Na jakie działania możesz otrzymać dofinansowanie?
- W jaki sposób ubiegać się o grant?
Współczesne przedsiębiorstwa produkcyjne coraz intensywniej doświadczają wpływu technologii cyfrowej na wszelkie obszary związane z działalnością produkcyjną. W związku z tym warunkuje to zwiększony popyt na innowacje w zakresie nowych technologii i materiałów, strategii zarządzania, modeli biznesowych czy innowacyjnych procesów produkcji.
Odpowiedź na te wymagania stanowi czwarta rewolucja przemysłowa nazywana „Przemysłem 4.0”. Jest to koncepcja, która opisuje ten złożony proces transformacji technologicznej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Obejmuje ona właśnie integrację łańcucha wartości, wprowadzanie nowych modeli biznesowych oraz cyfryzację produktów i usług.
W celu wsparcia polskich przedsiębiorstw produkcyjnych w dobie intensywnej digitalizacji i automatyzacji, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nowy konkurs.
Na czym polega konkurs „Przemysł 4.0”?
Konkurs ma na celu przygotowanie małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych do wdrożenia kompleksowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, czyli wprowadzania w działalność przedsiębiorstw rozwiązań z zakresu cyfryzacji, automatyzacji lub robotyzacji. Celem wprowadzania tych zmian, jest więc zwiększanie wydajności wytwarzania oraz stwarzanie możliwości elastycznych zmian asortymentu.
W konkursie mogą wziąć udział małe i średnie firmy, które prowadzą działalność produkcyjną na terytorium RP.
Podstawą do wzięcia udziału w konkursie jest opracowanie „mapy drogowej”, czyli całościowego planu transformacji firmy. „Mapa drogowa” powinna więc zawierać:
- Ogólną charakterystykę przedsiębiorstwa
- Identyfikację potencjalnych obszarów transformacji
- Ocenę dojrzałości cyfrowej
- Charakterystykę inwestycji
- Plan wdrożenia
- Planowane źródła finansowania
Realizacja projektu nie może trwać dłużej niż 12 miesięcy i finalnie nie może wykraczać poza 30 września 2023 roku.
Na co można przeznaczyć dofinansowanie?
Maksymalna wartość grantu dla jednego przedsiębiorcy wynosi 800 000 PLN, a wkład własny musi wynosić minimum 15%. Z kolei pula środków w konkursie to 20 mln PLN.
Grant stanowi pomoc de minimis, który jest udzielany na następujące wydatki:
- usługę opracowania mapy drogowej
- usługi doradcze związane z wdrożeniem mapy drogowej
- zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia wybranego obszaru transformacji
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej.
W ramach projektu, przedsiębiorstwa mogą więc dofinansować zakupy związane z następującymi technologiami:

Jak wziąć udział w konkursie?
Wnioski będzie można składać w postaci elektronicznej przez Generator Wniosków. Termin naboru rozpocznie się 28 kwietnia 2021 r. i potrwa do 30 czerwca 2021 r.
Jeśli jesteście zainteresowani udziałem w konkursie – zapraszamy do kontaktu! Wspólnie przygotujemy Wasz projekt i zawalczymy o pozyskanie dofinansowania.
573 454 379
info@elpartners.pl