Programy wsparcia dla przedsiębiorców, które miały być ratunkiem dla firm dotkniętych pandemią koronawirusa, od początku budzą wiele dyskusji. Jedną z nich jest kwestia opodatkowania otrzymanego od państwa wsparcia. Jak na ten moment wyglądać ma to w praktyce?
Zgodnie z komunikatem wydanym przez Polski Fundusz Rozwoju, subwencje pozyskane w ramach Tarczy Antykryzysowej będą opodatkowane według następujących zasad:
- Otrzymanie subwencji nie stanowi przychodu podatkowego – wypłata środków będzie neutralna podatkowo,
- Umorzenie subwencji stanowi przychód podatkowy. Wynika z tego, że przedsiębiorcy powinni zatem zapłacić od tej sumy podatek, jednak dopiero w momencie, kiedy znana będzie wartość umorzenia. Ministerstwo Finansów nadal jednak analizuje możliwość częściowego zwolnienia z podatku dokonanych umorzeń. O takich zmianach na pewno będziemy Was informować.
Mikropożyczka do 5 tys. PLN z PUP, nawet w momencie jej całkowitego umorzenia, nie będzie stanowić przychodu podatkowego. Dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędzą do 950 PLN. Inaczej mówiąc – kwota pożyczki nie będzie opodatkowana.
Zwolnienie z opodatkowania jest już potwierdzone w przypadku:
-
- przychodów uzyskanych w związku ze zwolnieniem ze składek ZUS,
- świadczeń postojowych dla osób samozatrudnionych i pracujących na umowie zlecenie.
Sprawa opodatkowania nie jest jednak nadal jasna w przypadku dofinansowań do wynagrodzeń, z których korzystać mogą przedsiębiorcy. Do tej pory nie wydano decyzji, która pozwoliłaby na zwolnienie z opodatkowania. Na ten moment obowiązują więc dotychczasowe zasady – dofinansowania te będą stanowić przychód podatkowy i trzeba będzie zapłacić od nich podatek PIT lub CIT.
Jak pozyskać fundusze unijne?
Elpartners wspiera firmy w zakresie doradztwa i pozyskiwania środków z funduszy unijnych. Kompleksowo zajmujemy się wsparciem firm i stawiamy na długotrwałą współpracę.
Zainteresowanych kwestiami opodatkowania oraz pozyskiwania form wsparcia – zapraszamy do kontaktu i obserwowania naszych social media.
Zespół Elpartners
660 671 312