Skip links

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O SWOIM BIZNESIE PRZED WYBOREM DOTACJI?

Chcąc ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej warto przygotować rzetelne informacje na temat tego, czego dokładnie szukasz. Aby przejść szybko i sprawnie przez wybór odpowiedniego dla Ciebie naboru musisz wcześniej dokładnie określić jakie są Twoje potrzeby.

Aby pomóc Ci w zebraniu niezbędnych informacji, stworzyliśmy zbiór kluczowych pytań, na które należy odpowiedzieć. W ten sposób znacznie przyśpieszymy zdobycie finansowania na realizację Twojego pomysłu na biznes.

 

Przed Tobą 7 pytań. Usiądź wygodnie, weź kartkę i długopis i notuj wszystkie niezbędne informacje.

 

  1. Jaki jest twój cel?

 

Określ dokładnie na jaki cel chcesz uzyskać środki finansowe. Interesuje Cię rozwijanie jednego, konkretnego produktu czy też zastanawiasz się nad rozpromowaniem całej marki? Myślisz o stworzeniu bądź zaprojektowaniu nowego produktu czy usługi, niedostępnej do tej pory na rynku? Chcesz promować swoje pomysły za granicą, tak aby świat o Tobie usłyszał?

Jasno określ swoje cele. Wypisz je na kartce i przeczytaj kilkakrotnie – wyciągnij z notatek najważniejsze aspekty Twojego biznesu.

 

  1. Czego potrzebujesz do rozwinięcia Twojego pomysłu?

 

Przemyśl dokładnie jakie masz potrzeby, aby Twój pomysł mógł rozkwitnąć. Potrzebujesz zatrudnić kogoś do pomocy, a może jedna osoba nie wystarczy i wiesz, że konieczne jest stworzenie całego zespołu, aby Twój interes mógł ruszyć z kopyta? Myślisz o kupnie sprzętu czy usługi, bez których nie jesteś w stanie realizować swojego pomysłu?

Spisz wszystkie swoje pomysły, aby jasno określić Twoje potrzeby.

 

  1. Co z konkurencją?

 

Zrób dokładne rozeznanie rynku. Czy na ten moment masz realną konkurencję? Jaka ona jest? Jak działa? Co oferuje swoim klientom? Czy posiada stronę internetową, sklep online, sklep stacjonarny?  

Ważne, aby dobrze zbadać rynek i przygotować się na to, aby być zawsze o krok do przodu.  To zagwarantuje większy sukces Twojej firmy.

 

  1. Jakie są szacowane wydatki?

 

Potrzebujesz środków na maszyny, w celu stworzenia produktu? Myślisz o wzięciu udziału w targach zagranicznych, aby promować swój pomysł poza obszarem polski? Potrzebujesz środków na inne działania? Określ jakie kwoty potrzebujesz do realizacji założonych celów i na co dokładnie będziesz chciał je przeznaczyć.

 

  1. Czy Twój produkt jest innowacyjny?

 

Dobrze przemyśl tę kwestię. Czy Twój biznes jest innowacyjny i jedyny w swoim rodzaju? Co go wyróżnia? Czy oferujesz coś, czego innym biznesom o podobnym charakterze brakuje? A może jesteś tak innowacyjny, że nie umiesz wskazać firm bądź produktów podobnych do Twojego?

Wypisz wszystkie mocne strony oraz nietuzinkowe elementy Twojego biznesu i pokaż co Cię wyróżnia na rynku.

 

  1. Czym zajmuje się Twoja firma?

 

To jedno z ważniejszych pytań, które musi postawić sobie przedsiębiorca. Co tak naprawdę robię, czym się zajmuję i co oferuję swoim klientom? Ważne, aby wskazać jasny kierunek i konkretny profil swojej działalności. Gdy przejrzyście wyjaśnisz nam czym się zajmujesz łatwiej będziemy mogli dobrać program odpowiadający Twoim potrzebom.

 

  1. Czy jesteś gotowy zainwestować własne środki?

 

To jeden z punktów nad którym musisz się dobrze zastanowić. Większość dofinansowań pokrywa koszty inwestycji na pewnym poziomie procentowym. Coraz ciężej znaleźć nabór, który pozwoli na 100% pokrycie kosztów Twojego pomysłu. Warto więc zadać sobie pytanie, czy jestem w stanie zainwestować w biznes z własnej kieszeni i jaka ewentualnie będzie to kwota.

Dodatkowo % dofinansowania zależy od wielu czynników. Między innymi od wielkości prowadzonej działalności – mikro, małe czy średni przedsiębiorstwo. Również lokalizacja biznesu ma wpływ na wysokość środków, jaką możemy uzyskać.

 

 

 

Rzetelne odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania pomogą Ci dużo szybciej przejść przez proces doboru odpowiedniego finansowania, a co za tym idzie szybszego zdobycia niezbędnych środków.

Zachęcamy do skorzystania z wyszukiwarki naborów https://system.elpartners.pl/znajdz-dotacje-dla-siebie, dzięki której sam możesz sprawdzić, czy Twój pomysł ma szansę na uzyskanie dofinansowania, a nasi eksperci pomogą w przeprowadzeniu Cię przez cały proces jego uzyskania.

Dodatkowo zachęcamy do kontaktu, jeśli podczas czytania artykułu naszły Cię wątpliwości bądź pytania. Pomożemy Ci na nie odpowiedzieć i przybliżyć Cię do zdobycia środków, których potrzebujesz.