Case study EMPIRICA – branża IT

W obecnych czasach coraz trudniej wyobrazić sobie rozwój gospodarki bez szerokich kompetencji informatycznych i cyfrowych. Technologie informacyjno-komunikacyjne stanowią bowiem przyszłość, a współcześni przedsiębiorcy coraz częściej inwestują w rozwiązania IT, wiedząc, że bez nich nie będą w stanie konkurować na rynku.

W naszym portfelu klientów posiadamy sporo firm z branży technologii informacyjno-komunikacyjnych. W jednym z artykułów przywoływaliśmy już case study naszego klienta działającego w tej dziedzinie, dzisiaj natomiast przybliżymy kolejnego – spółkę akcyjną EMPIRICA.

Empirica jest firmą technologiczną skoncentrowaną wyłącznie na branży finansowej. Oprogramowanie spółki używane jest przez najbardziej znane i szanowane instytucje finansowe zarówno w Polsce, jak i za granicą. Empirica kieruje się przekonaniem, że połączenie tradingu i technologii przenosi obie te dziedziny na nowy, wyższy poziom.

A jak to właściwie się stało, że firma ta została naszym klientem? Również i w tym przypadku zadziałało polecenie i marketing szeptany. Dzięki temu posiadamy kolejnego partnera, z którym realizujemy aż 4 projekty!

Pierwsze dwa projekty firmy Empirica obejmują tematykę badawczo-rozwojową, a więc polegają na realizacji prac R&D. Pierwszy z nich został już zakończony, drugi jest w trakcie realizacji. Oba sporządzone były w ramach działania 1.2 Innowacyjne przedsiębiorstwa Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. W obu przypadkach eksperci z Elpartners uczestniczyli w procesie tworzenia, jak i rozliczania otrzymanej dotacji.

Projekt nr 1 – realizowany był w latach 2020-2021. Obejmował 3 etapy prac, z czego dwa pierwsze stanowiły badania przemysłowe, a ostatni prace rozwojowe. Miał na celu opracowanie algorytmu zarządzania płynnością instrumentów opartych na technologii blockchain. Potrzeba realizacji projektu wynikła z tego, że Empirica zauważyła brak na rynku narzędzia, które w odpowiedni sposób zarządzałoby płynnością instrumentów finansowych w kontekście technologii blockchain. Klienci firmy wielokrotnie kierowali do Empirici zapytania o tego typu rozwiązanie. Dlatego też spółka zdecydowała się na realizację pierwszego projektu B+R. Wydatki ogółem przedsięwzięcia zamknęły się w kwocie 2,6 miliona złotych, z dofinansowaniem na poziomie 1,7 miliona.

Projekt nr 2 – projekt będący w trakcie realizacji, jego planowane zakończenie to czerwiec 2023 r. Tym razem projekt objął opracowanie środowiska oceniającego system obrotu kryptowalutami przez model scoringowy. Geneza projektu wynika z tego, że wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywami cyfrowymi, które sprawiły, że inwestowanie w te instrumenty stało się bardziej dostępne dla szerszego grona użytkowników, pojawiły się na rynku nieuczciwe praktyki oraz zwykłe oszustwa. Opracowywane w ramach projektu narzędzie zapewni wyeliminowanie powyższych problemów i nieuczciwych praktyk. Wydatki ogółem projektu tym razem objęły kwotę lekko ponad 2,5 mln złotych, z dofinansowaniem na poziomie 1,7 miliona złotych.

Korzystając z możliwości, jakie dała firmie perspektywa finansowa 2014-2020 i idąc „za ciosem,” Empirica postanowiła skorzystać z kolejnych możliwości dotacyjnych. Znając firmę i jej potrzeby byliśmy więc w stanie zaproponować spółce dofinansowanie w ramach projektu związanego z internacjonalizacją, a więc projektu Go To Brand. Firma uczestniczyła w dwóch edycjach tego konkursu, w 2019 i 2020 roku. W obu przypadkach sporządziliśmy dla spółki wnioski o dofinansowanie zakończone pozytywnym otrzymaniem dotacji, a w chwili obecnej rozliczamy projekty. Głównymi celami projektów było w tym przypadku podjęcie działań eksportowych.

W pierwszym projekcie firmie założyła przeprowadzenie działań promocyjnych, w tym przygotowanie obcojęzycznej strony internetowej. Dodatkowo zaplanowano 10 wyjazdowych misji gospodarczych, w ramach których organizowane będą spotkania biznesowe z potencjalnymi kontrahentami. Misje mają się odbyć m.in. w Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych czy Izraelu. Z kolei w drugim z projektów zaplanowano pozycjonowanie powstałej obcojęzycznej strony internetowej i tym razem 7 wyjazdowych misji gospodarczych m.in. do Singapuru czy Stanów Zjednoczonych. Finalnie łącznie oba projekty powinny się zamknąć w kwocie 417 tys. złotych, z dofinansowanie w wysokości 312 tys. złotych.

„Firma Empirica to nasz długoletni klient. Przeprowadziliśmy dla niej cały proces aplikowania o dofinansowanie zarówno w ramach dwóch projektów badawczo-rozwojowych, jak i projektów eksportowych. Każdorazowo przed przystąpieniem do pracy omawialiśmy główne założenia projektów i oczekiwania naszego klienta. Wspomagaliśmy firmę również na etapie opracowywania załączników do umów o dofinansowanie i oczywiście na etapie rozliczania projektów” – Piotr Wanicki, Ekspert ds. dotacji z Elpartners.

Empirica jest jeszcze na etapie realizacji trzech projektów unijnych. Przez cały ten czas będziemy starali się wspierać naszego klienta w rozliczaniu przedmiotowych projektów. Wiemy również, że nasz partner to podmiot, która posiada duży potencjał do realizacji projektów R&D. W związku z tym, że w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027, na projekty B+R kładziony będzie duży nacisk, spółka ma szansę zrealizować jeszcze niejeden projekt badawczy. Liczymy na to, że Empirica po raz kolejny wybierze Elparters jako swojego partnera w pozyskiwaniu i rozliczaniu projektów z funduszy unijnych.  

W ramach nowej perspektywy unijnej 2021-2027 wspierane będą także projekty związane z cyfryzacją, zwiększające efektywność energetyczną, czy wspierające eksport. Zupełną nowością w nowej perspektywie będą tzw. „projekty modułowe”, a więc możliwość sfinansowania wielu elementów projektu w jednym wniosku składanym w ramach jednego konkursu. Daje to dużą elastyczność, kompleksowe podejście do potrzeb przedsiębiorcy oraz pozwala dobrać zakres dofinansowania do potrzeb firmy.

Jak pozyskać dofinansowanie unijne tak jak zrobiła to firma EMPIRICA?

To proste! Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci opracować plan projektu, ponadto przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i napisać wniosek. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym pozyskiwaniu funduszy unijnych i ma duże doświadczenie we wspieraniu firm w rozwoju.

Dowiedz się więcej

Raport polskie startupy 2017 w pigułce

W połowie września tego roku pojawił się trzeci już raport przygotowany przez Fundację Startup Poland badający kondycję polskich startupów. Znajdziecie w nim bardzo dużo cennej wiedzy o młodych firmach w Polsce. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy najważniejsze, naszym zdaniem, informacje z…

Kontynuuj czytanie...