Case study OŁER – tworzywa sztuczne

Strona główna » Blog » Case study OŁER – tworzywa sztuczne

Dzisiejszego dnia przedstawiamy kolejną odsłonę naszego cyklu artykułów „Case study”, a w jego ramach omawiamy projekty realizowane przez naszego długofalowego klienta, firmę Ołer. POH Ołer zajmuje się produkcją mebli ogrodowych z tworzyw sztucznych oraz obrotem meblami ogrodowymi i turystycznymi, a także pozostałymi akcesoriami związanymi z działem ogrodów i tarasów. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności firma zbudowała sieć sprawdzonych dostawców, zarówno surowców, mebli, jak i form, wykraczających poza granice Polski.  

Nasza ponad 5 letnia współpraca z firmą Ołer rozpoczęła się od rozliczenia i zarządzania projektem „Kredyt na innowacje technologiczne”. Wspomagaliśmy firmę w procedurze wyboru dostawców, składania wniosków o płatność, kontakcie z Instytucją Pośredniczącą w ramach tego konkursu. Finalnie, dzięki tym działaniom firma wdrożyła nową technologię wtrysku w kolażu kolorystycznym w zakresie produkcji modułowych mebli ogrodowych i zrealizowała projekt na ponad 13 milionów złotych.  

„Otrzymanie dofinansowania to tak naprawdę połowa sukcesu. Podczas realizacji projektu należy dbać o poprawność gromadzonej dokumentacji, zachowanie procedury wyboru dostawców czy promocji projektu. Pomagamy w tym zakresie naszym klientom” – Mira Michalska-Rak, Elpartners Sp. z o.o.  

W trakcie rozliczania projektu w ramach „Kredytu na innowacje technologiczne”, poznaliśmy bliżej firmę Ołer i główne kierunki jej rozwoju. Udało nam się przeprowadzić kompletny audyt i opracować strategię ubiegania się firmy o kolejne dofinansowania unijne, zmierzające do jej dalszego rozwoju. Dostrzegliśmy szansę w tym, że firma Ołer posiadała prężnie działający dział B+R, który posiadał dużo pomysłów i zrealizował w ciągu kilku ostatnich lat wiele prac badawczo-rozwojowych. Doprowadziło to do tego, że opracowaliśmy wspólnie z klientem aż 2 projekty w ramach konkursu 2.3.5 „Design dla przedsiębiorców” oraz 3 projekty w ramach konkursu 3.2.1 „Badania na rynek”, które otrzymały dofinansowanie. Projekty w ramach Desingu dla przedsiębiorców są już zakończone i w pełni rozliczone. W ich wyniku opracowano i wdrożono na rynek nowy projekt wzorniczy parkietu tarasowego i podstawy pod parasol. Łączna wartość obu tych zrealizowanych projektów to ponad 3 miliony złotych. Projekty w ramach konkursu “Badania na rynek” są w trakcie realizacji. Ich łączny koszt opiewa na ponad 21 milionów złotych, z czego pozyskane dofinansowanie wynosi ponad 8 milionów złotych. Dzięki przeprowadzeniu projektów uda się wdrożyć w firmie Ołer wyniki własnych prac B+R i wprowadzić na rynek aż 3 innowacyjne produkty, oferujące niespotykane dotychczas na rynku funkcjonalności: 

  • taczkę ogrodową,  
  • zbiornik na deszczówkę  
  • modułową ściankę doniczkową.  

Dodatkowo, w momencie pojawienia się kryzysu związanego z Covid-19, wspieraliśmy naszego klienta w pozyskaniu dla niego i podmiotów z nim powiązanych środków w ramach tarczy finansowej oraz dofinansowania do wynagrodzeń. Łączna kwota tych środków to około 1,2 miliona złotych.  

„Projekty unijne realizowane przez nas w znaczący sposób doprowadziły do przyspieszenia wzrostu konkurencyjności naszej firmy. Pomagają nam one w szybszy sposób zaimplementować wyniki prac B+R i poszerzać zakres naszej oferty. W nowej perspektywie finansowej również chcemy skorzystać z kolejnych dofinansowań” – Mirosław Rdzanek, Dyrektor ds. Technicznych w POH Ołer. 

Przedsiębiorstwo Ołer realizuje w chwili obecnej przy naszym doradztwie, 3 wspomniane powyżej projekty, upatrując w funduszach unijnych kolejnych możliwości na rozwój. Firma planuje udział w dalszych projektach wdrożeniowych i tych związanych z internacjonalizacją. My również wspieramy naszego partnera. Sporządziliśmy dla firm powiązanych z POH Ołer także 3 projekty inwestycyjne w ramach konkursu inwestycyjnego na terenie Dolnego Śląska o łącznej wartości sięgającej prawie 1,5 miliona złotych. Wszystkie nasze działania zakończyły się sukcesem, gratulujemy więc sobie i naszemu klientowi tak owocnej współpracy.  

W nowej perspektywie już dostrzegamy konkursy, które idealnie nadawałyby się pod dalsze oczekiwania rozwojowe firmy Ołer. Mowa chociażby o nowej edycji Kredytu na innowacje technologiczne, czy o Kredycie ekologicznym, nowym konkursie, w ramach którego sfinansować można będzie inwestycje w infrastrukturę, celem poprawy efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Liczymy ponadto, że dzięki wdrożeniu w nowej perspektywie „projektów modułowych” będziemy mogli zaprezentować naszemu partnerowi całościowy model otrzymania dofinansowania w ramach jednego wniosku: od etapu dofinansowania prac B+R, przez wdrożenie projektu, z zachowaniem idei zrównoważonego rozwoju, aż po internacjonalizację produktów projektu.  Sprawi to, że cały proces wnioskowania o dofinansowanie z UE będzie zdecydowanie prostszy i bardziej elastyczny.   

Jak pozyskać dofinansowanie unijne tak jak zrobiła to firma OŁER? 

To proste!  Zgłoś się do nas! Pomożemy Ci opracować plan projektu, ponadto przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i napisać wniosek. Nasza firma specjalizuje się w kompleksowym pozyskiwaniu funduszy unijnych i ma duże doświadczenie we wspieraniu firm w rozwoju.  

Dowiedz się więcej

Jak rozumieć innowacje?

Fundusze Europejskie w najbliższych latach stawiają na innowacyjność. Aby lepiej wpływać na rozwój gospodarczy i społeczny, instytucje przyznające dofinansowania unijne preferują wspieranie tych projektów, które odznaczają się innowacyjnością. Jak można zdefiniować innowacyjność? Joseph Schumpeter, jeden z najwybitniejszych ekonomistów XX wieku,…

Kontynuuj czytanie...